Είμαι 38 ετών και το 1999 έκανα αφαίρεση σπλήνας λόγω ιδιοπαθούς θρομβοπενικής πορφύρας. Το 2010 έγινε διάγνωση ότι πάσχω από ρευματοειδή αρθρίτιδα και πριμ από 2 μήνες ξεκίνησα το βιολογικό παράγοντα remicate. Παίρνω παράλληλα και arava για την ίδια πάθηση, αλλά από πέρυσι τον Αύγουστο που το ξεκίνησα γέμισα στο μπικίνι και στους μηρούς με μεγάλα σπυριά. Η δερματολόγος μου είπε ότι είναι ιδρωταδενίτιδα και ίσως να με βοηθούσε το remicate. Δυστυχώς το πρόβλημα συνεχίζει, και μάλιστα έχει εξαπλωθεί και κάτω από το στήθος και στο θώρακα. Η ερώτησή μου έχει 2 σκέλη: 1. Υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται στο arava 2. Υπάρχει κάποια άλλη θεραπεία για την ιδρωταδενίτιδα ξέχασα να αναφέρω ότι πριν εμφανιστεί η ιδρωταδενίτιδα έκανα και θεραπεία 4-5 μηνών με acnotren για την ακμή στο πρόσωπο, η οποία έχει εξαφανιστεί τελείως.
ευχαριστώ πολύ
Αναστασια

Ίσως θα πρέπει να ξάνετε κάποια καλλιέργεια των βλαβών και να πάρετε
αντίστοιχη αντιβίωση. Τα φάρμακα που παίρνετε ρίχνουν το ανοσοποιητικό και ίσως να υπάρχει ανάπτυξη θυλακίτιδας.

Δείτε επίσης: