Καλησπέρα σας, τον τελευταίο χρόνο αναγκάστηκα να πάρω χάπια εξαιτίας ενός ψυχιατρικού προβλήματος που μου προέκυψε. Το πρόβλημα είναι ότι αυτά τα χάπια αλλάζουν το μεταβολισμό με αποτέλεσμα να πάρω τελικά 20 κιλά. Πριν από λίγο καιρό έκοψα τα χάπια αλλά παρ’ όλα αυτά κάνω διατροφή χωρίς να μπορώ να χάσω ούτε ένα κιλό. Υπάρχει περίπτωση ο μεταβολισμός μου να έχει αλλάξει μια για πάντα;

ευχαριστώ

Βασιλική

Ο μεταβολικός ρυθμός μπορεί πραγματικά να επηρεασθεί από πολλά ψυχιατρικά φάρμακα, καθώς αλλάζουν τη δραστηριότητα του συμπαθητικού συστήματος και κατά συνέπεια των καύσεων ενός οργανισμού. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και από το υποκείμενο ψυχιατρικό νόσημα, γι’ αυτό και πολλές φορές το πρόβλημα παραμένει και μετά τη διακοπή των φαρμάκων. Για να ξεπερασθεί το πρόβλημα αυτό, απαιτείται εκτός από την προσοχή στη δίαιτα και συστηματική άσκηση και αύξηση της σωματικής δραστηριότητας, για ενεργοποίηση του μεταβολισμού και αύξηση των καύσεων. Καλό είναι επίσης να ελέγχεται και ο θυρεοειδής γιατί διαταραχές του συνυπάρχουν συχνά με ψυχιατρικά νοσήματα.

Δείτε επίσης: