Γεια σας, είχα πάρει μια αντιβίωση amoxil 500mg και είχα φάει ψάρια ώσπου δημιουργήθηκε χημική αντίδραση και έπαθα αλλεργικό σοκ. Είχα γεμίσει σπυριά, είχα φαγούρα παντού, δεν μπορούσα να αναπνεύσω, στο κεφάλι μου ένιωθα πίεση, είχα μελανιάσει και με έκαιγε ο οισοφάγος μου, και μου έδωσαν στο νοσοκομείο κορτιζόνη. Υπάρχει περίπτωση να έχει δημιουργήσει επιπλοκές στον οργανισμό μου;
Μαρία

Μαρία,
το πρόβλημά σου δεν είναι δηλητηρίαση αλλά αλλεργία (μάλλον φαρμακευτική, στο amoxil, χωρίς να αποκλείεται η αλλεργία στο ψάρι, ένα από τα δύο). Πρέπει οπωσδήποτε να δεις αλλεργιολόγο (καμία άλλη ειδικότητα το τονίζω) για να διερευνηθεί η αντίδρασή σου. Μέχρι να γίνει ο ενδεικνυόμενος έλεγχος, πρέπει να αποφεύγεις ΟΛΑ τα Πενικιλλινούχα φάρμακα (Πενικιλλίνες και Κεφαλοσπορίνες, δηλαδή αυτά που γράφουν στο φύλλο οδηγιών για τον χρήστη, ότι είναι β-λακτάμες ή ότι αντενδείκνυνται σε όσους έχουν ιστορικό αλλεργίας σε β-λακτάμες). Επίσης, να αποφύγεις όλα τα ψάρια, αλλά όχι τα θαλασσινά (δηλ. γαρίδες, καλαμάρια, σουπιές, χταπόδια κλπ). Μην το αμελήσεις γιατί τυχόν μελλοντική αντίδραση μπορεί να είναι πάρα πολύ πιο έντονη.

Δείτε επίσης: