Καλή σας μέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω θέμα: έχω σοβαρό πρόβλημα δυσκοιλιότητας και τα τελευταία χρόνια παίρνω dulcolax σε χάπι. Τους τελευταίους μήνες η κατάσταση είχε επιδεινωθεί και αναγκαζόμουν να καταναλώνω μεγαλύτερες δόσεις από τις επιτρεπτές. Προ καιρού είχα κάνει κάποιες εξετάσεις – λόγω κύησης η οποία όμως κατέληξε σε παλίνδρομη στην ένατη εβδομάδα – και είχα χαμηλά λευκώματα και κάποιες άλλες περίεργες τιμές σε ουρία κλπ. έκανα υπέρηχο νεύρων όπως μου συνέστησε ο γυναικολόγος ο οποίος όμως ήταν εντάξει. Επίσης πριν μήνες άρχισαν να πρήζονται τα εσωτερικά τοιχώματα των μάγουλών μου (παρειές νομίζω) και ενώ επισκέφτηκα ωρυλά και οδοντίατρο δεν βρήκαμε λύση. Το πρόβλημα όμως επιμένει. Υπάρχει περίπτωση να συνδέονται όλα αυτά; Διάβαζα κάπου για το πρόβλημα της εντεροπάθειας με απώλεια λευκωμάτων και αναρωτιέμαι αν υπάρχει πιθανότητα να έχω αυτό το πρόβλημα. Αν ναι, μπορεί να οφείλεται στην υπερδοσολογία των υπακτικών;
σας ευχαριστώ για τη συμβουλή και τον χρόνο σας, με εκτίμηση, Ρένα

Αυτά που αναφέρετε πιθανόν δεν συνδέονται μεταξύ τους, και αν είχατε εντεροπάθεια με απώλεια λευκωμάτων θα το γνωρίζατε διότι θα συνδυαζότανε με διάρροιες και άλλα σοβαρά συμπτώματα φλεγμονής του εντέρου.

Δείτε επίσης: