Καλησπέρα σας, έπαιρνα τα αντισυλληπτικά qlaira από τον σεπτέμβρη 2011 και τα διέκοψα τον Αύγουστο -Σεπτέμβρη 2013 για να καθαρίσω λίγο (είμαι με πολυκυστικές από την πρώτη μου κιόλας περίοδο). Τα ξεκίνησα πάλι τον Οκτώβρη που πέρασε. Ενώ η περίοδος μου ήρθε κανονικά (και μέρες και ροή φυσιολογική), το πρόσωπο μου έχει φουντώσει από ακμή και συνεχίζω και βγάζω
σπυράκια. Φταίνε τα αντισυλληπτικά; Είναι κάποια περίοδος επαναπροσαρμογής μέχρι να τα ξανασυνηθίσω και να στρώσει πάλι το πρόσωπο μου (δεν θυμάμαι αν είχα πάλι ακμή όταν τα πρωτοξεκίνησα. Είχα σχετικά καθαρό πρόσωπο καθόλη τη διάρκεια που τα έπαιρνα). Ταυτόχρονα, ξεκίνησα πρόσφατα να παίρνω και σπιρουλίνα. Μήπως ευθύνονται και τα συμπληρώματα για την ακμή; ευχαριστώ
Χριστίνα

Μετά την έναρξη της αγωγής με αντισυλληπτικά ο οργανισμός χρειάζεται περίπου ένα τρίμηνο προσαρμογής στη θεραπεία, οπότε ακόμα είναι πολύ νωρίς για να εκτιμηθεί αν χρειάζεται κάποια τροποποίηση στην αγωγή. Αν συνεχιστεί αυτή η κλινική εικόνα και μετά τους τρεις μήνες λήψης του
σκευάσματος καλό θα ήταν να επισκεφθείτε τον δερματολόγο σας.

Δείτε επίσης: