Κάνω δίαιτα στο γιο μου εδώ και δυο εβδομάδες. Την πρώτη εβδομάδα έχασε 3 κιλά. Την 2η πάμε στη διαιτολόγο και δεν έχασε, αντίθετα είχε μια μικρή αύξηση. Μας ρώτησε αν ήπιε κάποιο παυσίπονο. Είπαμε ναι, και ένα αντιβηχικό. Μπορεί αυτό να επηρεάσει την απώλεια βάρους; Στο διαιτολόγιό του δεν πρόσθεσε τίποτα επιπλέον. Ήταν συνέχεια μαζί μου. Θα τα χάσει αυτά;
Κατερίνα

Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι τόσο πολύπλοκος που είναι σε θέση να μας δίνει ανακόλουθα αποτελέσματα όπως αυτό που περιγράφετε. Αν όντως είστε βέβαιη για το πώς έφαγε ο γιος σας κατά την εβδομάδα της αύξησης του βάρους (μετά τα 3 κιλά απώλειας) ένα πιθανό σενάριο είναι ότι κάποια από τα αρχικά υγρά, που έχασε την 1η εβδομάδα ο οργανισμός του, επαναρροφήθηκαν τη 2η, διαδικασία που οφείλεται στην καύση και επαναδημιουργία αντίστοιχα των αποθεμάτων γλυκογόνου του οργανισμού. Επίσης, το αντιβηχικό είναι σχεδόν απίθανο να επηρέασε τη ρύθμιση του βάρους. Γενικά, πάντως, σε μια προσπάθεια απώλειας βάρους, που είναι αξιοπρεπής, το ζήτημα είναι να κοιτάμε το μέσο όρο της απώλειας στις εβδομάδες προσπάθειας. Για παράδειγμα ο γιος σας με 2 εβδομάδες προσπάθειας έχασε κοντά στα 3 κιλά, σχεδόν δηλαδή 1,5 κιλό ανά εβδομάδα, απώλεια που είναι και παραπάνω από αυτή που συστήνεται (½-1 κιλό / εβδομάδα για ενήλικες, μέχρι ½ κιλό ανά εβδομάδα στα παιδιά).

Δείτε επίσης: