Γεια σας, έπαιρνα τα cipralex γιατί είχα πάθει κατάθλιψη. Τα έπαιρνα για 10 μήνες και είχα πάρει 10 κιλά. Ήθελα να ρωτήσω αν τώρα που τα σταμάτησα, έχω ένα μήνα, θα επανέλθει το σώμα μου; Θα ξεπρηστώ; Με αγχώνει πολύ αυτό γιατί δεν πολυτρώω και κιλά δεν χάνω.
ευχαριστώ
Χαρά

Ορισμένα αντικαταθλιπτικά μπορούν να προκαλέσουν αύξηση του βάρους, αλλά αυτό δεν είναι ιδιαίτερα συνηθισμένο κατά τη θεραπεία με cipralex. Πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι η σχέση των αντικαταθλιπτικών με το βάρος είναι ένα θέμα περίπλοκο, διότι τόσο η ίδια η νόσος (κατάθλιψη) μπορεί να επηρεάσει την πρόσληψη τροφής, όσο και η θεραπεία της. Και τα δύο επηρεάζουν τους νευρώνες του εγκεφάλου που σχετίζονται με την όρεξη για φαγητό και την πρόσληψη τροφής, αλλά μπορεί να επηρεάσουν και τον βασικό μεταβολικό ρυθμό. Άρα, κατά τη θεραπεία με αντικαταθλιπτικά είναι σημαντικό να καθοριστεί το κατά πόσο η αύξηση βάρους οφείλεται στο φάρμακο ή απλά στη αντιμετώπιση των καταθλιπτικών συμπτωμάτων (π.χ. ένας ασθενής με κατάθλιψη μπορεί να είχε χάσει βάρος λόγω χρόνιου στρες / κατάθλιψης και χάρη στην αντικαταθλιπτική θεραπεία να επανέλθει στα φυσιολογικά του κιλά). Αν η αύξηση βάρους οφείλεται στο φάρμακο, τότε μετά τη διακοπή λήψης του φαρμάκου χρειάζεται κάποια περίοδος προσαρμογής, έτσι ώστε ο μεταβολισμός να επιστρέψει στα αρχικά επίπεδα. Αν παρόλη την προσπάθεια ρύθμισης του βάρους (δίαιτα, γυμναστική) δεν είναι δυνατή η απώλεια βάρους, τότε μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον διαιτολόγο για να σας βοηθήσει να αλλάξετε το μεταβολισμό σας. Τέλος, είναι σημαντικό να είστε σε επικοινωνία με τον ψυχιατρό/ψυχολόγο σας, διότι όπως αναφέρθηκε παραπάνω, οι μεταβολές στο βάρος/όρεξη, αλλά και το άγχος στο οποίο αναφέρεστε, είναι πιθανόν να συνδέονται με την κατάθλιψη.

Δείτε επίσης: