Καλησπέρα σας, έχω ιστορικό ενδομητρίωσης και είχα υποβληθεί σε λαπαροσκοπική αφαίρεση ενδομητριωσικών κυστών το 2010. Έκτοτε έκανα τακτικούς υπερήχους και τον προηγούμενο μήνα μου βρήκαν 2 νέες κύστες μικρού μεγέθους και η γιατρός μου, μου συνέστησε να ξεκινήσω τα qlaira για ορμονοαποκλεισμό. Τα έχω ξεκινήσει εδώ και 5 μέρες, από την Κυριακή 23/9 οπότε και έκοψα και το κάπνισμα (κάπνιζα περίπου 1 πακέτο την ημέρα, τα τελευταία 10 χρόνια). Είμαι 27 χρονών. Το πρόβλημα είναι ότι τις τελευταίες 3 μέρες έχω πόνο στο στήθος, σαν στηθάγχη, ο οποίος εμφανίζεται 2-3 φορές την ημέρα και κρατάει για περίπου 1-2 ώρες τη φορά, ενώ κάποιες φορές νιώθω σαν να πιάνει και χέρι. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα με την καρδιά μου λόγω των χαπιών και ειδικά μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα από την έναρξη λήψης τους; Να σας ενημερώσω επίσης πως και παλαιότερα είχα εμφανίσει πόνο τύπου στηθάγχης, αλλά έχουν περάσει πολλά χρόνια από την τελευταία μου ενόχληση. σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Νατάσσα

Είναι πολύ πιθανό η ορμονική διαταραχή που έχετε με ή χωρίς λήψη χαπιών να προκαλεί κάποιο σπασμό των αγγείων. Καλό θα ήταν τη στιγμή της ενόχλησης να κάνετε ένα καρδιογράφημα και υπέρηχο καρδιάς. Παρ’ όλα αυτά καλό θα ήταν να μιλήσετε με τον γυναικολόγο σας και να τροποποιήσει τη φαρμακευτική αγωγή.

Ακολουθήστε το στο Google News
Δείτε επίσης: