Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Τα συμπληρώματα διατροφής πρωτεϊνών  τι μπορούν να προκαλέσουν; Το αγόρι μου έπαιρνε για 1 χρόνο περίπου, αλλά τα διέκοπτε για 3 εβδομάδες και τα ξανάρχιζε. Δεν έπαιρνε συνέχεια δηλαδή. Τώρα έχει ξεκινήσει να έχει πόνους κάτω από το στομάχι. Μπορεί να έχει σχέση με τα συμπληρώματα; Επίσης παρατήρησε στα ούρα αφρό. Ευχαριστώ, Βάσια

Θα πρέπει να κοιτάξεις το κουτί για παρενέργειες για να δεις αν συμπίπτουν με τα συμπτώματα του φίλου σου. Σε τι μορφή έπαιρνε πρωτεΐνες; Σε σκόνη, σε χάπια; Γενικώς τα συμπληρώματα πρωτεϊνών προτείνονται σε αθλητές όπου η πρωτεΐνη που παίρνουν από τη διατροφή δε τους φτάνει για το είδος της προπόνησης που κάνουν π.χ. body building. Επειδή η πρωτεΐνη δεν αποθηκεύεται στον οργανισμό, αν κάποιος πάρει περισσότερη από αυτή που καταναλώνει, τότε η περίσσεια φεύγει από τα ούρα. Αυτό είναι πολύ πιθανό να συνέβη στη περίπτωση του φίλου σου. Αυτό που προτείνω είναι να δει έναν γιατρό (ουρολόγο), να του γράψει κάποιες εξετάσεις και μόλις αποκλειστούν τα πιθανά αίτια από τα συμπτώματα, να ξαναπάρει πρωτεΐνες μόνο αν είναι απαραίτητο και να προσέξει την εταιρία που θα χρησιμοποιήσει και φυσικά τη δοσολογία. Σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία, από αυτούς που παίρνουν συμπληρώματα μόνο ελάχιστοι τα χρειάζονται πραγματικά οπότε καλύτερα να μην επιβαρύνουμε τον οργανισμό μας με «άχρηστα» πράγματα χωρίς να υπάρχει λόγος σοβαρός.