Γεια σας, πριν 1 μήνα έπαθα μία δερματική αλλεργία από φάρμακο – αντιβίωση, όπως μου είπε ο δερματολόγος. Έκανα εξετάσεις αίματος, όλα καλά, απλά ήταν ανεβασμένος ο δείκτης αλλεργίας. Έβγαζα κόκκινα σημάδια και με φαγουρίζουν πάρα πολύ. Παίρνω xozal πρωί βράδυ αλλά ακόμη βγάζω διάσπαρτα και μικρά σημάδια. Θα ήθελα να ξέρω πότε θα εξαφανιστούν τελείως.
Μάνος

Λόγω καθυστέρησης πιθανόν το πρόβλημα του Μάνου να έχει ήδη υποχωρήσει. Όμως, δεν μας δίνει στοιχεία (ποιο αντιβιοτικό πήρε, ποια η χρονική συσχέτιση με την εμφάνιση του εξανθήματος και τυχόν άλλα φάρμακα π.χ. αντιπυρετικά, που έλαβε παράλληλα με την αντιβίωση). Ας υποθέσουμε ότι η εκτίμηση του Δερματολόγου είναι σωστή και είχε λάβει κάποιο πενικιλλινούχο φάρμακο (πενικιλλίνη, ημισυνθετική πενικιλλίνη ή κεφαλοσπορίνη), το εξάνθημα θα διαρκέσει κάποιο διάστημα (που ποικίλει ανάλογα με την φαρμακευτική μορφή και δόση του φαρμάκου, καθώς και τον τύπο της αλλεργικής αντίδρασης, αφού δεν είναι ίδιες όλες οι φαρμακευτικές αντιδράσεις του δέρματος, ακόμη και όταν φαινομενικά ομοιάζουν), αλλά θα έχει σαφώς μειούμενη ένταση καθώς θα περνούν οι ημέρες ή και εβδομάδες καμιά φορά. Γι’ αυτό θα ήταν σκόπιμο να κάνει χρήση κάποιου αντιισταμινικού, ιδιαίτερα εάν συνυπάρχει και κνησμός.

Δείτε επίσης: